środa, 12 lutego 2014

KOLOGRAF - druk wklęsły

Jest to współczesna znana i dość upowszechniona  metoda graficzna. Na sztywnej i twardej tekturze przykleja się kawałki gazy, płótna, skrawki kartonu, zmięty papier itp. Wszystkie elementy odpowiednio zestawione (skomponowane) muszą posiadać jednolitą wysokość. Całość powleka się przez rozpylenie lakierem ochronnym, który po wyschnięciu wzmacnia i uodparnia formę przed uszkodzeniem podczas wcierania farby drukarskiej za pomocą filcowego tamponu. Odbitka przypomina rysunek kredowy o delikatnym i grubym ziarnie, tuszowy o jasnych i ciemnych plamach oraz kreski z uwzględnianiem różnego rodzaju faktur. Z takiej formy można uzyskać od kilkunastu do kilkudziesięciu odbitek w prasie miedziorytniczej, zależnie od trwałości i wytrzymałości delikatnej formy drukarskiej. Można też odbijać za pomocą kostki jak w drzeworycie. 

2 komentarze:

  1. Opis ładnie napisany ale błędny.
    Kolografia i odbitka (kolograf) jako technika głównie dla dzieci to technika wypukłodruku. Kolografia wywodzi się z kolażu (collage) ponieważ powstaje z łączenia kawałków materiałów o różnej strukturze. Odbijamy na tradycyjnej prasie przeznaczonej zarówno do wypukłodruków i wklęsłodruków.
    To co opisałaś (choć opis niedokładny) już lata temu zostało sklasyfikowane jako tektoryt i jest techniką mieszaną, może być wypukłodrukiem i wklęsłodrukiem jednocześnie (bo to technika eksperymentalna). Ale myślę, że po latach już o tym wiesz. Ja tutaj jestem pierwszy i pewnie ostatni raz, komentarz można skasować ale jeśli coś się zamieszcza w internecie to ponosi się odpowiedzialność za treści. Staraj się nie zamieszczać treści niesprawdzonych.

    OdpowiedzUsuń