sobota, 19 stycznia 2013

Ołtarz - na przestrzeni dziejów - jego elementy cz. I



OŁTARZ

·         Miejsce służące do składnia ofiar kultowych.
·         Znane niemal we wszystkich rozwiniętych religiach.
·         Z kamienia, drewna, marmuru, a także stiuku, czasami zdobione polichromią.
·         Pierwotną formą były wzniesienia usypane z ziemi lub naturalne kamienie.
·         W starożytnym Egipcie wiązały się z kultem zmarłych (płyty  lub stoły przy grobach); w świątyniach ustawiano na dziedzińcach (monumentalne bloki kamienne) lub w pomieszczeniach otaczających sanktuarium.
·         Żydzi (przed diasporą) umieszczali ołtarze całopalenia na dziedzińcach przed świątyniami oraz mniejsze kadzielne, wewnątrz budowli.
o   Często bogato zdobione drogocennymi kamieniami. 
·         Różne kształty przybierały w kręgu rzymskim i greckim; ustawiane były:
o    przed świątyniami bóstw,
o   na placach miejskich,
o   w świętych gajach,
o   przy źródłach,
o    na górach (wzniesienia z ziemi i kamieni, bloki marmurowe)

·         Lararium (aspekt prywatny) w rzymskich domach; małe ołtarzyki na początku ustawiane w atrium, następnie w perystylu lub cubiculum (sypialnia). miejsce kultu larów, opiekuńczych bóstw domowych. W kapliczce ozdobionej malowidłem przedstawiającym geniusza rodziny, składającego w obecności larów ofiary z wina, umieszczano też figurki wyobrażające lary 


·         Niekiedy w antyku miały monumentalną oprawę architektury.
·          
W chrześcijaństwie:
·         Miejsce modlitwy kapłana i ofiary mszy.
·         Pierwsze miały formę stołu lub rumby grobowej.
·         MENSA – zasadnicza część ołtarza, w której wmurowane są relikwie (kwadratowe wydrążenie, zw. sepilcrum - grób). Monolitowa płyta z piaskowca lub marmuru. Oparta na nóżkach - stipes, lub skrzyni, często o kształcie sarkofagu lub bloku.

·         Od ok. IV –VI w. àdekoracyjna oprawa w formie - cyborium.
·         CYBORIUM – baldachimowa obudowa arch., wznoszona nad ołtarzami, grobami świętych, chrzcielnicami lub relikwiarzami.
o   Wykonywane z kamienia i drewna.
o   Najczęściej w okresie romańskim i gotyku.
o   Dominujący typ stanowią cyborium o czterech k  olumnach, dźwigających baldachim kopułowy, ostrosłupowy lub o bardziej złożonych kształtach, często ze sklepieniami od wewnątrz.
o   W gotyku istniało kilka typów cyborium: przyścienne, niszowe, związane z - lektorium, także przenośne i podróżne.   
o   W renesansie i baroku przeważał typ arch. wolno stojący. Barok często zwiększał liczbę kolumn i urozmaicał kształty zwieńczenia.

·         Tabernakulum – (łac. Tabernakulum – „szałas”), mała zamykana na klucz szafka stojąca pośrodku tylniego brzegu mensy ołtarzowej, przeznaczona do przechowywania hostii i komunikantów.
·         Wykonywano z drewna, wewnątrz obijano białym jedwabiem.
·         Zdobiona zwłaszcza od czasów baroku dekoracyjna rzeźbą, polichromowaną.
·         W średniowieczu wmurowywano niekiedy w ścianę obok ołtarza głównego i zw. wtedy sacramentarium. Wmurowane w ściankę lub wolno stojące zw. jest czasem błędnie - cyborium.  

·         Lektorium – drewniana lub murowana ścianka oddzielająca w kościołach ( głównie biskupich i klasztornych) prezbiterium od nawy; 2-5m wysoka, zasłaniająca częściowi lub całkowicie ołtarz główny.
o   Pośrodku znajdowały się drzwi, w górnej części trybuna muz., kazalnica i pulpit do czytania Ewangelii, niekiedy organy.
o   Były najczęściej ścianą pełną lub w część górnej ażurową, czasem baldachimowym występem pośrodku.
o   Najczęściej w formie portyku arkadowego, trój- lub pięcioprzęsłowego.
o   Arkady od prezbiterium bywały często ślepe. Bogate rozczłonkowanie arch.  uzupełniała przeważnie dekoracją rzeźbiarską, czasem malarską.
o   Wykształciły się w XII w., wznoszone do XVI w., głównie w kościołach katedralnych i klasztornych ( Francja, Anglia, Niemcy, Niderlandy), w XVIII w. uległy w większości zniszczeniu. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz